Biblioteka IFR

Początki Biblioteki Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego sięgają końca XIX wieku, należy je wiązać z powstaniem w 1892 roku Katedry Filologii Romańskiej w Uniwersytecie Jagiellońskim z inicjatywy wybitnego romanisty, profesora Maksymiliana Kawczyńskiego oraz z utworzeniem w roku 1898 Seminarium Filologii Romańskiej. Inwentarz Seminarium Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie „przepisany w roku 1907 przez bibliotekarza Józefa Płonkę" jako pierwszą datę wpływu książek do biblioteki podaje rok 1898.

Biblioteka IFRomańskiej UJ po II wojnie światowej miała swoją siedzibę przy ul. Gołębiej 14 na 3 piętrze, a następnie po wybudowaniu Collegium Paderevianum mieściła się przy Alei Mickiewicza 9 w latach 1966-2012. W 2012 roku nastąpił podział księgozbioru biblioteki, od marca główna część zbiorów (opracowania naukowe, lektury, literatura, księgozbiór podręczny) znajduje się przy ul. Reymonta 4, natomiast pozostała część księgozbioru (głównie starsze zbiory) została umieszczona w depozycie w Bibliotece Jagiellońskiej (ponad 23 tys. woluminów).

Biblioteka posiada jeden z najcenniejszych i najstarszych księgozbiorów z zakresu literatury pięknej i językoznawstwa z grupy języków romańskich (księgozbiory: francuski, belgijski, hiszpański, kataloński, włoski, portugalski, rumuński), który liczy ponad 50 tys. woluminów oraz kilkaset roczników czasopism. Obejmuje dzieła z zakresu literaturoznawstwa, językoznawstwa, glottodydaktyki, przekładoznawstwa, komunikacji, kulturoznawstwa oraz podręczniki do nauki języków.

Katalogujemy zbiory w programie elektronicznym VTLS (obecnie Virtua) od 1997 roku, od 2009 roku wszystkie nowe nabytki są na bieżąco wprowadzane do katalogu komputerowego BJ z lokalizacją: INST. FIL. ROMAŃSKIEJ.

Kierownik:

mgr Małgorzata ŁYSAK

Bibliotekarz:

mgr Magdalena KUBIK

Kontakt:

Biblioteka Instytutu Filologii Romańskiej UJ
al. Mickiewicza 9b
31-120 Kraków

Telefon: 12 663 43 68

Adres email: malgorzata.lysak@uj.edu.pl

Regulamin:

Godziny otwarcia Biblioteki Instytutu Filologii Romańskiej UJ przy Al. Mickiewicza 9b

UWAGA!
Nowa lokalizacja zbiorów Biblioteki IFR:
 
Collegium Paderevianum, budynek dydaktyczny
Al. Mickiewicza 9b, parter
 
 
 
Od 1 października 2015 r. Biblioteka będzie czynna w godz. 9.00-18.00.

 
 

 

Składanie zamówień książek z depozytu w BJ

UWAGA!!!
 
Realizacja zamówień z depozytu BJ (sygnatury od 1 do 15.000) wyłącznie w piątki w godzinach 9.00-12.00
z powodu zmniejszonej obsady biblioteki.
 
Wszelkie informacje w Bibliotece Filologii Romańskiej pod nr tel. 12 663 27 09
 
 

Odbiór książek w godzinach pracy wypożyczalni głównej BJ.

Zasady korzystania z księgozbioru Biblioteki IFRomańskiej UJ

 • Tytuły wszystkich książek znaleźć można w katalogach kartkowych: alfabetycznym oraz przedmiotowym, które znajdują się w czytelni biblioteki przy ul . Reymonta 4 w sali 507.
 • Chcąc skorzystać z wybranej pozycji w naszej Bibliotece przy ul. Reymonta, należy podać sygnaturę oraz podstawowe dane bibliograficzne (autor, tytuł) i złożyć zamówienie.
 • Procedura zamówień naszych książek z depozytu w BJ:
  • Aby zamówić książki znajdujące się w depozycie w BJ należy wypełnić rewersy i wrzucić do odpowiedniej skrzynki w gmachu głównym BJ na parterze lub poprzez formularz zamówienia on-line znajdujący się na stronie BJ:  http://pka.bj.uj.edu.pl/fpad/
  • Realizacja zamówień, czyli dostarczenie książek do Czytelni Europeistycznej (materiały do korzystania tylko na miejscu) lub Wypożyczalni (do wypożyczenia na zewnątrz po okazaniu aktualnej karty bibliotecznej BJ). 

W Bibliotece przy ul. Reymonta znajdują się:

 • Książki o sygnaturach od 15000-. (oznaczenie w sygnaturze: F, E, I lub PTG),
 • Książki z księgozbioru podręcznego i czytelniane (oznaczenie w sygnaturze cz. lub P) bez względu na wysokość sygnatury,
 • Lektury, podręczniki.

Książki znajdujące się w BJ:

 • Książki o sygnaturach do 15000,
 • Księgozbiór rumuński (oznaczenie R),
 • Księgozbiór kataloński (oznaczenie EC).