Odeszła Pani Profesor Teresa Eminowicz-Jaśkowska

 

 

Pogążeni w głębokim żalu zawiadamiamy, że 17 lipca 2018 r. odeszła Pani prof. dr hab. Teresa Eminowicz-Jaśkowska, wybitna hispanistka, pionierka polskiej i twórczyni krakowskiej iberystyki, która przez wiele lat była dyrektorem Instytutu Filologii Romańskiej UJ oraz kierowała Zakładem Filologii Hiszpańskiej w tymże Instytucie.

Jako wspaniały wykładowca i pedagog wypromowała wiele pokoleń polskich hispanistów. W swoich badaniach naukowych zajmowała się dawną literaturą hiszpańską oraz dziejami związków polsko-hiszpańskich pozostawiając kilka cenionych monografii i liczne artykuły naukowe. Była współzałożycielką i przewodniczącą Polskiego Stowarzyszenia Hispanistów oraz aktywnym członkiem jego międzynarodowego odpowiednika (AIH). Zainicjowała owocne relacje pomiędzy hispanistami polskimi i hiszpańskimi, które trwają po dziś dzień.

Pani Profesor była także współzałożycielką czasopisma naukowego Studia Iberystyczne, popularyzującego w Polsce wiedzę o krajach Półwyspu Iberyjskiego i Ameryki Łacińskiej.

Została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi, a w naszych sercach pozostanie na zawsze jako Mistrz i wzór do naśladowania.

¡¡¡Adiós querida Maestra!!! ¡¡¡Te recordaremos siempre!!!!

----------------------------------------------------------------------------

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 23 lipca 2018 r o godzinie 12:20 na Cmentarzu Rakowickim.

Dyrekcja Instytutu Filologii Romańskiej

Data opublikowania: 17.07.2018
Osoba publikująca: Barbara Nowak